בית קשב‏ > ‏ליווי דרך‏ > ‏

תרפיה באמנות לילדים


תרפיה באמנות היא טיפול רגשי המשלב תהליכי יצירה ועבודה באמנות, ביחד עם התבוננות והבנה של נפש האדם. היא עושה שימוש באמנות פלסטית (כגון: ציור, פיסול, ועבודה עם מגוון רחב של חומרי יצירה) על מנת לאפשר לאדם לבוא במגע עם חלקים נרחבים המצויים בתוכו – רגשות שונים, כאבים וקשיים, כמו גם שמחה, יכולות וכוחות יצירתיים. בתרפיה באמנות עם ילדים, בנוסף לחומרי האמנות והיצירה ניתן לכלול גם משחק בארגז חול, בובות, משחקי קופסא ועוד.

 ייחודה של התרפיה באמנות עבור ילדים הוא בכך שהיא מאפשרת גישה בטוחה ולא מאיימת אל עולמם הפנימי. ילדים "מדברים" את שפת המשחק והיצירה, ולכן זו הדרך הטבעית עבורם לבטא את מחשבותיהם ורגשותיהם – באמצעות המשחק והיצירה הילד/ה לומד את החיים ומתקשר את חוויותיו עם הסביבה. בנוסף, תרפיה באמנות מכוונת לעשייה יצירתית המאפשרת העצמה של הכוחות והיכולות; בכך היא עוזרת לחיזוק חווית הערך העצמי, להפחתת חרדה, להכלה ועיבוד של סערות רגשיות, ולהרחבת היכולת להתמודד עם קשיים ומגבלות.

 תרפיה באמנות מאפשרת מרחב הכולל קשר אישי מכיל, מכוון ומעודד, המזמין את הילד/ה לבוא במגע עם רגשותיו ולבטא כאבים, קשיים ומצוקות אותם הוא חווה. הקשר האישי, המשחק והיצירה, מהווים כר להשלכה של רגשות שונים אשר ילדים מתקשים לעיתים להכיל ולבטא במילים, כגון: כעס, פחד, קנאה ותסכול. באופן זה תרפיה באמנות מהווה מרחב מכיל ובטוח, המאפשר לילד/ה לתת אמון בסביבתו ולבוא במגע אמיתי עם רגשותיו. האפשרות לבטא את עולמו הפנימי מעניקה לילד/ה הקלה משמעותית ויכולה לפנות מקום ללמידה וצמיחה, ליצירתיות ושמחת-חיים.

 

 תרפיה באמנות יכולה לסייע לילדים במצבים שונים, כגון:

  • דימוי עצמי נמוך, חוסר בטחון עצמי, חרדות ופחדים
  • קשיים בתקשורת ובתחום החברתי
  • קשיים על רקע לקויות למידה, קשב וריכוז
  • קשיים על רקע יחסים משפחתיים, פרידה וגירושין
  • התמודדות עם טראומה, מחלה ואובדן
  • התמודדות עם מגבלה פיזית ולקויות שונות

 


*  להורים יש תפקיד חשוב לגבי האופן בו הילד/ה מגיב/ה לטיפול, לכן אחת למספר שבועות מתקיימת עמם פגישת  הדרכה ושיתוף.


 

הפגישות  מתקיימות בקרית טבעון.

לשאלות  ולתיאום פגישה ניתן להתקשר למיכל -  04-6600-148