בית קשב‏ > ‏ליווי דרך‏ > ‏

טיפול באמנות


טיפול באמנות הוא פסיכותרפיה באמצעות  תהליכי יצירה בחומרי אמנות. הוא מבוסס על גישות פסיכולוגיות להבנת האדם, מתאים לכל גיל, ומשלב שיחה וקשר בינאישי יחד עם עשייה יצירתית. ייחודו מצוי במימד היצירה שמאפשר גישה נוספת, לא מילולית, לעומק העולם הפנימי.

יצירה בחומרי אמנות מרחיבה ומעשירה את המפגש של אדם עם עצמו, ומאפשרת חקירה עצמית ועיבוד של חוויות ונושאים המלווים כל אחת ואחד בדרכם האישית. האמנות מסייעת לביטוי עצמי במצבים בהם קשה להתבטא במילים, היא משקפת ומבהירה את העולם הפנימי, ומאפשרת לגעת בהיבטים שונים המצויים בנו – רגשות, כאבים וקשיים, שאלות והתלבטויות; וגם גילוי של יכולות חדשות, יצירתיות ושמחת-חיים. ההתבוננות הפנימית המתרחשת בתהליך היצירה מאפשרת הבנה עצמית, מביאה לחיוניות ומרחיבה את היכולת לפעול ולחיות באופן יצירתי.

הדגש על מידת האמנות בטיפול יכול להשתנות בהתאם לצרכי האדם הפונה – ניתן להתייחס אל תהליך היצירה כאל עיקר הטיפול, ללא מילים רבות, כאשר לעשייה האמנותית עצמה יש כוח ריפוי ושינוי עמוק; ניתן להתייחס אל האמנות כהרחבה של השיחה וההתבוננות הפנימית; וניתן לשים דגש רב יותר על הקשר הבינאישי, כאשר העשייה היצירתית מהווה אמצעי תקשורת והרחבה של הקשר הטיפולי. 

בטיפול באמנות אין צורך בכישרון או ניסיון קודם, ואין שיפוט של היצירה כטובה/לא טובה, נכונה/לא נכונה; המשמעות אינה באיכות התוצר האמנותי אלא בהתנסות והחקירה, בהתבוננות וההבנה העצמית.

טיפול באמנות יכול לכלול ציור בעפרונות, גירים וצבעים מסוגים שונים; פיסול בחימר; עבודה עם תצלומים; שימוש בעיתונים, בדים, וחומרים מהטבע והסביבה; השראה מספרי אמנות; כתיבה; וכל רעיון יצירתי נוסף.


*    *    * 

הפגישות מתקיימות בקרית טבעון.

לשאלות ולתיאום פגישה עם מיכל –  04-6600-148