בית קשב‏ > ‏ליווי דרך‏ > ‏

אודות ליווי רוחני - Spiritual Care      

מקצוע הליווי הרוחני החל להתפתח בארצות הברית בשנות העשרים של המאה העשרים על-ידי כומר פרוטסטנטי, ומסוף שנות הארבעים התרחב והתפתח בעולם. המקצוע הגיע לישראל באמצע העשור הראשון של שנות האלפיים והתפתח בה מאוד במהלך העשור השני.

 


* * *

הליווי הרוחני הוא מרחב של הקשבה עמוקה המציע קשר תומך בזמנים ומצבים של מגבלה, מחלה כרונית או מחלה מאיימת חיים, אובדן ופרידה, אתגרי הזקנה ומעברי חיים נוספים, וסוף החיים. בשעה של משבר ומצוקה, הליווי הרוחני יכול לסייע לאדם להתחבר למשאבי הנפש והרוח הנמצאים בקרבו ולגלות משמעות בחייו.

בליווי מתאפשר לכל אחת ואחד לבטא את דרכם הייחודית ולבחון את התפיסות האישיות, הערכים והאמונות. הליווי הרוחני לא בא לשנות או "לתקן" את האדם ומצבו אלא לאפשר מרחב לכל הדברים להיות, ולתת מענה לצרכים הרוחניים המתבטאים בחוויה של ערך ומשמעות, תקווה, חירות ואמון, וחיבור לנשגב או לפלא של החיים. הליווי מעודד התבוננות פנימית וגישה למקורות שנותנים כוחות נפש והשראה וכך מסייע לאדם להתחבר לעצמו, לאחרים ולעולם.

לבו של הליווי הרוחני הוא נוכחות קשובה ומקבלת המאפשרת שיחה ושיתוף בכל נושא שהאדם מתמודד עמו – בקשיים, בפחדים ובחרדות, בתסכול ובכאב; כמו גם בדברים הטובים ובשמחות, במה שמחייה ונותן תקווה. במפגש הליווי יש מקום לכל שאלה שיכולה לעלות בזמנים קשים, כגון: מהי משמעות החיים כאשר יש בהם כאב וסבל? מי אני ומהו מקומי בעולם, בתוך מציאות החיים שהשתנו? מה באמת חשוב לי כיום, ואיך אני יכול/ה לממש זאת באורח חיי?

לצד שיחה הליווי הרוחני יכול לכלול מדיטציה, הרפיה ויצירה; עדות לסיפורי חיים; האזנה למוזיקה; תפילה אישית וכתיבה; קריאה בטקסטים של ספרות, הגות ושירה; ושהייה בטבע. דרך אפשרויות אלו האדם יכול להתחבר לעצמו ולמה שמעבר לו, וכך לגלות רגעים של חסד ולמצוא משמעות וערך בהווה.

הליווי הרוחני הוא מפגש אינטימי-אנושי של לב עם לב, והמסגרת שלו גמישה ומשתנה בהתאם לצרכים של האדם המלוּוה. הוא יכול לכלול את מעגל התמיכה של בני משפחה וקרובים, ולהתקיים בכל מקום – בבית חולים או בבית אבות, בבית המלוּוה, במרחב של המלווה הרוחנית, בחלקת טבע או על ספסל בגינה.