בית קשב‏ > ‏סדנאות‏ > ‏

סדנת שישי-שבת: להיות מדיטציה, לחיות מדיטציה

להיות מדיטציה, לחיות מדיטציה

סדנת שישי – שבת  23-24.12.11  / עם מאיר זוהר


להיות מדיטציה ללא בחירה, לחיות מדיטציה לאור השאלה

מדיטציה ללא בחירה היא התבוננות פשוטה ושלמה, הפתוחה לכל המתרחש עכשיו – הפרחים והקוצים, מבחוץ ומבפנים; בין אדם לבין עצמו, ובין אדם לבין מי שאיתו וכל מה שמסביבו; בכל מצב וללא תנאים – מרחב שלם של קשב לחיים, ללא הפרדה בין המתבונן לבין ההתבוננות, ללא הפרדה בין המדיטציה לבין החיים. מדיטציה ללא בחירה אינה משימה של הצלחה אלא מהפך של שמיטה, היא מדיטציה ללא שימוש באמצעים וללא שיטה, היא המהות עליה מדברות ומצביעות ובה עוסקות כל השיטות השונות; מדיטציה ללא בחירה היא התמצית והתכלית של כל המדיטציות האחרות.

 להיות מדיטציה, משמע להיות ערים ללא בחירה במטרה – ללא נושא בו מתמקדים, וללא תוצאה אותה מעדיפים; ולחיות מדיטציה, זו אותה המהות והאיכות, זו אותה גישה קשובה, גישה של פגישה – מדיטציה ללא צורה, בשוק של החיים, ומדיטציה פורמאלית עם צורה, בנווה של הסדנא. להיות מדיטציה, זו התבוננות ללא מתבונן, התבוננות באור-ללא-מקור; ולחיות מדיטציה, זו אמנות של חיים בדרך-לא-דרך, היא דרך קשב בלב החיים.

 להיות מדיטציה ללא בחירה, משמע מדיטציה של הוויה קשובה, התבוננות בדברים שמעצמם מתרחשים – זו מדיטציה של ערות, בגוף ובנפש, מדיטציה של נוכחות-מודעות: נוכחות ללא אפליה, מודעות ללא ידיעה; ולחיות מדיטציה, זו אותה גישה שיש בה פתיחות וסקרנות לטעום את החיים, כדי לגלות את הדברים ובאמת להבין – לחיות בגישה של שאלה קשובה, היא צעד אל הלא נודע. לחיות מדיטציה לאור השאלה של החיים, משמע לפגוש את החיים כפי שהם, לאו דווקא כפי שאנחנו חושבים או רוצים, כבר מכירים ויודעים – ללא דעה קדומה וללא מסקנה, ללא מתכון וללא נוסחה; ללא תשובה בטוחה אלא בכל רגע להתחדש בשאלה: איך זה עכשיו להיות באמת בחיים?

 סדנת מדיטציה ללא בחירה אינה סדנת-נושא רגילה אלא היא סדנא בעלת אופי שונה, יותר קשב ופחות מילים, אפשרות והזדמנות להתנסות ישירה – באמת לטעום את הדברים כהווייתם, עכשיו ובכל רגע מחדש פשוט להיות קשובים לחיים; להיות מדיטציה ולחיות מדיטציה, משמע דרך קשב בלב החיים.


במהלך הסדנא נלמד ונתרגל מדיטציה תוך הנחיה ושיתוף בקבוצה,

עם שיחות של מאיר ומועדים של שאלות ותשובות, ושפע של פנאי להיות קשובים.

 

הסדנא מיועדת גם למי שנפגש לראשונה עם לימוד ותרגול מדיטציה,

וגם למי שמבקש להתבסס ולהתעמק, להתרענן ולהתחדש בהתבוננות.


*      *      *