בית קשב‏ > ‏סדנאות‏ > ‏

אמנות החיים בתשומת-לב

אמנות החיים בתשומת-לב – קורס מדיטציה של קשב גוף-נפש:

מדיטציה בודהיסטית, יסודות ותרגילים
תשומת-לב היא מתנה שאנחנו יכולים להעניק לעצמנו, וכך גם לאנשים נוספים החיים עימנו. תשומת-לב, משמע לשים את ליבנו ברגע הזה – לחיות בלב שלם, להיות נוכחים יחד עם כל מה שאנחנו עושים ומרגישים, ועם כל אדם שאנחנו פוגשים; תשומת-לב, משמע לפנות מקום בליבנו לכל הדברים – להיות ערים ברגע הזה לפרחים של החיים וגם לקוצים, מבחוץ ומבפנים – לחיות בקשב-לב, להיות מודעים וגלויים ופנויים לחיים.

מדיטציה של תשומת-לב היא אמנות של קשב לחיים, בגישה שיש בה סקרנות ועניין להתנסות בלב פתוח ובאמת לגלות את הדברים. תשומת-לב היא גישה של התבוננות קשובה בגוף ובנפש, כדי לבוא במגע עם כל הקיים בתוכנו ומסביבנו – תשומת-לב היא מודעות ונוכחות יחד עם כל הדברים, היא החופש לפגוש כאן ועכשיו את החיים. היכולת להיות כאן ועכשיו ולפגוש את הדברים כהווייתם היא הצעד הראשון בדרך המובילה אל חופש מהרגלים, שלום עם עצמנו ועם אחרים, הכרת תודה וחמלה, אהבת אמת ושמחת חיים.

[ניתן לקרוא עוד אודות מדיטציה של תשומת-לב]

במהלך הקורס נלמד ונתרגל את יסודות המדיטציה של קשב גוף-נפש, ואת הגשמתם בלב החיים – נלמד מיומנות של שימוש בשפע של אמצעים, כדי לעצור את השגרה של התגובתיות, הריצה של ההרגלים; וכדי באמת לגלות את המתרחש כאן ועכשיו, מעבר לערפילים ולאשליות של המחשבות. נלמד לעשות מדיטציה של תשומת-לב בישיבה ובהליכה, נלמד מדיטציה של נשימה והקשבה, מדיטציה של עוגן ומדיטציה של שאלה; ונלמד להביא את המהות של תשומת-הלב גם אל לב חיי היומיום – מדיטציה באכילה ובנהיגה, ובכל מצב אחר בו אנחנו נמצאים. נלמד לטפל בעצמנו בלב סערות הרגשות, ולהביא את המדיטציה גם אל המצוקות והקשיים והפחדים; נלמד להבין את עצמנו וגם אחרים, להבין את עובדות החיים, ולגלות בכל אדם אור ויופי, ולפתוח את הלב למתנה של החיים.

הלב של אמנות החיים בתשומת-לב הוא נשימה קשובה – להיות ערים לנשימה בכל מצב בו אנחנו נמצאים, בלב החיים; להיות קשובים לנשימה, יחד עם כל המתרחש ברגע הזה, בינינו לבין עצמנו ובינינו לבין אחרים – להיות קשובים לנשימה של החיים. אמנות החיים בתשומת-לב היא הבסיס להמשך הלימוד בדרך קשב, הכולל התבוננות לעומק הדברים – התבוננות בהדדיות של החיים ובריקות של כל הדברים; וגם הגשמה בפעולה של תשומת-הלב בלב מערכות היחסים – פגישה קשובה, אדם עם אדם, במקום של הקשבה שלמה, הקשבה לחיים. בנוסף, כאשר אנחנו לומדים לעשות מדיטציה של תשומת-לב, אנחנו לומדים את היסודות כדי להיות מדיטציה ולחיות מדיטציה – להיות מדיטציה ללא בחירה ולחיות מדיטציה לאור השאלה של החיים, משמע ללכת בדרך קשב, בלב החיים.