בית קשב‏ > ‏סדנאות‏ > ‏

התבוננות לעומק הדברים

התבוננות לעומק הדברים – על ההדדיות של החיים, והריקות של כל הדברים:

היכן ומתי אנחנו מתחילים ומסתיימים? מנין ולאן אנחנו באים והולכים?החיים הם מערכת יחסים. החיים שלמים, אינם נפרדים. הדברים משתנים, בכל רגע מתחדשים. כל הדברים משפיעים ומושפעים, מקבלים ומוסרים, נוטלים ונותנים – כל הדברים מורכבים מכל הדברים האחרים. אנחנו שפע של חיים, אנחנו ביחד כאן ועכשיו נושמים את הנשימה של החיים – התבוננות בהדדיות של החיים היא אקולוגיה של מערכות יחסים.

במהלך הסדנא נלמד על ההשפעה ההדדית, ועל הארעיות וחוסר הנפרדות של כל הדברים – בינינו לבין עצמנו, בגוף ובנפש, ובינינו לבין אחרים סביבנו; ונתבונן בהדדיות של החיים – התבוננות לאור השאלה:

מה הם המרכיבים מהם אנחנו מורכבים? מה הן ההשפעות מהן אנחנו מושפעים?

מה אנחנו מקבלים ומה אנחנו מוסרים? מה הן המתנות ומה הם האתגרים?

היכן ומתי אנחנו מתחילים ומסתיימים? מנין ולאן אנחנו באים והולכים?

כאשר אנחנו מתבוננים לעומק הדברים, אנחנו מבינים לא רק את ההדדיות של החיים אלא גם את הריקות של כל הדברים – דבר מסוים אינו קיים, ללא כל הדברים האחרים; אין דבר שקיים לעצמו, בנפרד מדברים אחרים – כל הדברים ריקים מאשליה של עצמיות, וכך הם באמת מלאים בחיים. אלה הם אותם החיים, מהדהדים בכל הדברים – שם וצורה מופיעים וחולפים, על-פי הנסיבות והתנאים; משחק מחבואים, פסטיבל מסכות, מופע קסמים – זהו הניגון של החיים.

הסדנא מהווה הזדמנות להבנה עמוקה של תפיסת המציאות שעומדת בבסיס הדרך הרגילה בה אנחנו חושבים ומתנהגים ומתייחסים, לעצמנו ולאחרים – הבנה של חוסר ההבנה, הבנה חיה שלמה – הבנה של החיים, הבנה שהחיים שלמים; והבנה אמיתית מביאה לחופש מאשליה של פיצול הממשות, חופש מפחד ובדידות, חופש מתגובתיות והיצמדות; וכך הבנה של ההדדיות של החיים, ושל הריקות של כל הדברים, מביאה לחופש פעולה קשובה, חמלה בפעולה, והרמוניה במערכות היחסים בחיים.


במהלך הסדנא נלמד ונתרגל מדיטציה של תשומת-לב תוך הנחיה ושיתוף בקבוצה,

עם שיחות של מאיר ומועדים של שאלות ותשובות.


הסדנא מיועדת גם למי שנפגש לראשונה עם לימוד ותרגול אמנות החיים בתשומת-לב,

וגם למי שמבקש להתבסס ולהתעמק, להתרענן ולהתחדש בדרך ובלימוד.