בית קשב‏ > ‏סדנאות‏ > ‏

רטריט סופ"ש: לחיות בגוף קשב


לחיות בגוף קשב

הגוף של הרגע הזה

 

רטריט מדיטציה עם מאיר זוהר

יום חמישי, 27 בנובמבר – יום שבת, 29 בנובמבר

סופ"ש במנזר "האחיות ציון", עין כרם, ירושלים

 

הסיבה לסבל האנושי היא התפיסות המוטעות שלנו, האופן בו אנחנו חושבים על עצמנו, על אחרים, ועל העולם בו אנחנו חיים. הסיבה לסבל היא האופן בו אנחנו מתייחסים למחשבות ולהתבטאותן כרגשות, תסביכים ותבניות של הרגלים, ולכן חופש מסבל הוא חופש ממחשבה, משמע החופש שלא ללכת שולל אחר שלל האשליות, הזהויות והרעיונות והאמונות – החופש שלא להתפתות לתגובות, החופש לשקוט בלב סערת הרגשות.

בעולם המחשבה, באורח החיים הרגיל, אנחנו עסוקים, אבודים ולכודים, בדרמה של הסיפורים – מי היינו ומי נהיה, מה עשינו ומה נעשה – וכך אנחנו מחמיצים את החיים בהווה; אנחנו לא באמת מבינים שהעבר כבר עבר והעתיד לעולם שם, וכך אנחנו מטולטלים בגלי הרגשות, שוקעים בשכחה ונסחפים בזרמי המחשבה, ללא מוצא ... אבל המחשבות מתרחשות בגוף, ולכן הקשבה לגוף, הוויה קשובה בגוף, זו התשובה: הגוף הוא השער אל מרחב הקשב של הרגע הזה.

אם כך, הדרך היא באמת פשוטה: להיות נוכחים בגוף, וכך להיות מודעים למחשבה כמחשבה; לחזור לגוף בכל רגע מחדש, להיות בגוף בתשומת-לב בכל מצב בו אנחנו נמצאים, זו הדרך אל הרגע הזה – להיות קשובים לחיים כהווייתם, משמע לחיות בגוף קשב, הגוף של הרגע הזה.

 

במהלך הרטריט נתנסה במדיטציה של קשב גוף-נפש, ונלמד להגשים את המדיטציה בלב החיים.

הרטריט יתקיים במסגרת של שתיקה קשובה – הימנעות מתקשורת מילולית כדי לאפשר תקשורת קשובה מעבר למילים, בין אדם לבין עצמו וגם עם אנשים נוספים.

הרטריט יוקדש ברובו למדיטציה בשתיקה – בישיבה, בהליכה, ובתנועה קשובה; ויחד עם זאת, הרטריט יכלול גם הנחיה במדיטציה של תשומת-לב, ויהיו גם שיחות של מאיר והזדמנויות לשתף ולהעלות שאלות, כדי שנוכל ביחד להתבונן ולהתעמק במתרחש ובקיים בליבנו ובחיינו.

הריטריט פתוח ומתאים לכולם – הן למתעניינים חדשים, אשר רוצים לטעום ולהתנסות במדיטציה של הרגע הזה, והן לאנשים בעלי נסיון קודם במדיטציה, אשר רוצים להעמיק ולהביא את המדיטציה אל דרכם בחיים.