בית קשב‏ > ‏סדנאות‏ > ‏

רטריט מדיטציה לא-דואלית (עין כרם)

רטריט מדיטציה לא-דואלית

סדנת סופ"ש עם מאיר זוהר


  יום חמישי, 26 במאי – יום שבת, 28 במאי

במנזר "האחיות ציון", עין כרם, ירושלים


מדיטציה לא-דואלית היא מדיטציה של הוויה קשובה
ללא בחירה במטרה וללא שימוש באמצעים;

היא התעמקות בכל הדברים בגישה של שאלה
ללא הפרדה בין המדיטציה לבין החיים

 

רטריט מדיטציה לא-דואלית הוא מרחב של פנאי, פסק זמן להתרענן משגרת השכחה, אפשרות והזדמנות להתחדשות, שער פתוח לרווחה – זה מקום בו ניתן להתעורר לחיים ולגלות את המתנה של הרגע הזה.

הרטריט הוא מרחב להתנסות ישירה במדיטציה כדי ללמוד את עצמנו ברגע הזה, ללמוד את טבע האדם ואת עובדות החיים – להיות קשובים כאן ועכשיו לכל הדברים, בגוף ובנפש, מחשבות ורגשות וסיפורים, כאשר הם מופיעים וחולפים, מבחוץ ומבפנים; לשהות במרחב של התבוננות הפתוחה לכל נושא שחי בליבנו ולכל שאלת חיים. ויחד עם התבוננות ולמידה עצמית, יש מקום גם לשיחה בהתאם לשאלות של המשתתפים בנוגע למדיטציה וביחס לדרכם בחיים – הרטריט מוקדש לחקירה משותפת והתעמקות בכל נושא או שאלה, דילמה ובעיה, שמעלים ומביאים; ולדוגמא, השאלות הבאות:

איך עושים מדיטציה? האם אפשר להיות ערים ללא שימוש באמצעים? ... מה עושים כאשר כועסים-עצובים-פוחדים? איך לטפח הרגלים טובים, והאם יש אפשרות של חופש מהרגלים? היכן השמחה-שלום-חמלה שאנחנו מבקשים? ... איך לעבוד עם קשיים במערכות היחסים? וכאשר אחרים לא מבינים אותנו, מה עושים ואיך מתייחסים? ... כאשר כואב, האם בהכרח סובלים? והאם אפשר לראות יופי גם כאשר אנחנו כואבים, או כאשר אנחנו עסוקים וטרודים? ... איך להתמודד עם התלבטויות ומצבי חיים המחייבים בחירה וקבלת החלטה? איך לגלות עוד ועוד הזדמנויות ואפשרויות, אפילו כאשר אנחנו מרגישים תקועים? ואיך להיות, כאשר אנחנו מתקשים לפתוח את הלב ולאהוב?

רטריט מדיטציה לא-דואלית מזמין אותנו להתעמק בחיים ברגע הזה. הרטריט פתוח להכיל ולקבל הכל, וכך הוא מאפשר להביא את מצבי החיים הממשיים אל מרחב הקשב של המדיטציה, ללא הפרדה בין הדרך לבין החיים, וללמוד ביחד גישה קשובה לחיים.


*       *       *

במהלך הרטריט נתנסה במדיטציה לא-דואלית, מדיטציה של קשב גוף-נפש ברגע הזה, ונלמד להגשים את המדיטציה בלב החיים.

הרטריט יתקיים במסגרת של שתיקה קשובה – הימנעות מתקשורת מילולית כדי לאפשר תקשורת קשובה מעבר למילים, בין אדם לבין עצמו וגם עם אנשים נוספים.

הרטריט יוקדש ברובו למדיטציה בשתיקה – בישיבה, בהליכה, ובתנועה קשובה; ויחד עם זאת, יהיה מקום גם לשיחות מדיטציה והזדמנויות לשתף ולהעלות שאלות.

הלימוד מותאם לנוכחים המשתתפים, ואין צורך בידע או נסיון קודמים; הרטריט פתוח ומתאים לכולם – הן למתעניינים חדשים אשר רוצים לטעום ולהתנסות במדיטציה, והן לאנשים בעלי נסיון קודם במדיטציה, אשר רוצים להעמיק ולהביא אותה אל דרכם בחיים.