בית קשב‏ > ‏סדנאות‏ > ‏

קורס שנתי: קשב דרך זן

קשב דרך זן

קורס לימוד ומדיטציה 2017-2018

עם מאיר זוהר | בקרית טבעון


זן הוא מהפך בגישה למצב האנושי הממשי ברגע הזה – זו הנכונות להיות במלואנו במקום בו אנחנו נמצאים, ללא התנגדות באמת לנשום את הנשימה של החיים, פשוט להיות בלי להיאחז בדבר מבחוץ או מבפנים, בלי להסתמך על דבר פשוט להיות קשובים לחיים; זו מדיטציה של נוכחות-מודעות, היא הוויה קשובה ופתיחות רעננה מלאת פליאה, זה החופש לחיות לאור השאלה – זו מדיטציה כדרך חיים.

~~~   ~~~

[מתוך ספרו של סוזוקי (Shunryu Suzuki), Zen Mind, Beginner's Mind]   "זן הוא ביטוי ישיר של טבענו האמיתי [...] אם נמשיך בדרך הפשוטה הזו יומיום, נרכוש איזה כוח פלאי. לפני שנשיג אותו זה משהו נפלא, אבל אחרי שנשיג אותו זה שום דבר מיוחד."

[על-פי "השער ללא שער", מס' 19]   שאל הנזיר הצעיר את מורו, חכם הזן, "מהי הדרך?"; "חיי יומיום הם הדרך", השיב המורה. "אם כך", הוסיף התלמיד, "מה ניתן לעשות על-מנת להגשים אותה? איך לכוון כדי להגיע אליה ולממש ולהשיג אותה?"; והשיב המורה, "ככל שמנסים לכוון אליה כך מחטיאים אותה, ככל שמשתדלים להגיע אליה כך היא חומקת, ככל שמתאמצים להתקרב אליה כך היא מתרחקת". מחה התלמיד, "אבל אם לא אתרגל את הדרך איך אוכל להגשים אותה? אם לא אכוון אליה איך אוכל לדעת שזו אכן הדרך הנכונה?"; וענה המורה, "לדרך אין צורה והיא אינה חסרת צורה, הדרך אינה תלויה בידיעה או חוסר ידיעה – ידיעה היא אשליה ואי-ידיעה היא חוסר הבנה. על-מנת באמת להגשים את הדרך הנכונה, הייה מרחב חופשי של שמים ריקים – ללא מחשבה של 'טוב' או 'רע', ללא בחירה".

[מתוך "בודהיצ'יטה: בדרך אל הרגע הזה"]   מי ששמע או קרא סיפורי זן יכול בטעות להבין "זן" כתורת אבסורד, שעשוע מנטלי, אוסף סתום של חידות מופשטות – וזן באמת עוסק במתרחש כאן ועכשיו באופן לגמרי ממשי, בחיים שאנחנו חיים באופן הכי מציאותי, עם הרגשות ועם הזיכרונות ועם התסכולים בלב מערכות היחסים; זן באמת הוא הצבעה ישירה, הזמנה לפגישה עם הממשות של החיים, ואין בזן דבר עיוני או רעיוני אלא הוויה קשובה ברגע הזה. מי שמכיר את תרגול הזן המסורתי יכול בטעות להבין "זן" כמדיטציה פורמלית בשתיקה במשך שעות ארוכות, ימים ושבועות, עם הרבה טקסיות ואפילו נוקשות, עם דגש על אדיקות למסורת וציות לסמכות ועם השקעה אדירה של מאמצים כדי להגיע לחוויה של "הארה" – וזן באמת הוא ערות נינוחה יחד עם כל הקיים עכשיו, מי שאנחנו כפי שאנחנו ממש בלב החיים, נוכחות-מודעות קשובה לכל הדברים.