בית קשב‏ > ‏סדנאות‏ > ‏

קורס שנתי: החופש הראשון והאחרון (קורס קרישנמורטי)

החופש הראשון והאחרון

מדיטציה לא-דואלית ולימוד לאור הגותו של קרישנמורטי

קורס שנתי 2018-2019 עם מאיר זוהר | ימי ג' 9:30-12:30 בקרית טבעון


[מתוך הגותו של קרישנמורטי:]

"המדיטציה חיונית בחיים, בקיומנו היומיומי, כפי שיופי חיוני. התפיסה של יופי, הרגישות לדברים, למכוער כמו גם ליפה, היא חיונית – לראות עץ יפה, שמי ערב יפיפיים, לראות את האופק הנרחב היכן שהעננים נאספים עם שקיעת השמש. כל זה הכרחי, התפיסה של יופי וההבנה של דרך המדיטציה, מפני שכל זה – זה החיים, כמו גם ההליכה למשרד, המריבות, האומללות, העומס התמידי, החרדה, הפחדים העמוקים, אהבה, ורעב. כעת, ההבנה של התהליך הזה, התהליך השלם של הקיום – ההשפעות, הצער, העומס היומיומי, ההשקפה הסמכותנית, העשייה הפוליטית וכך הלאה – כל זה, זה החיים; והתהליך של הבנת כל זה, ושחרור התודעה לחופשי, זה מדיטציה. אם האדם באמת מבין חיים אלו אז תמיד יש תהליך מדיטטיבי, תמיד יש תהליך של התבוננות – אבל לא אודות משהו. להיות ערים לתהליך השלם הזה של הקיום, להתבונן בו, להיכנס אל תוכו באופן שקול ובלתי מוטה, ולהיות חופשי ממנו – זה מדיטציה."

"האדם, כדי להימלט מעימותיו, המציא צורות רבות של מדיטציה. אלו התבססו על תשוקה, רצון ודחף של הישגיות, ופירושם עימות והמאבק להגיע. השתדלות מאומצת ומכוונת זו היא תמיד בתוך התחום המוגבל של התודעה המותנית, ובכך אין כל חופש. כל מאמץ למדוט הוא שלילה של המדיטציה.   [...]   מדיטציה היא משהו שאינו מאורגן, מתוכנן ומיוצר באופן מכוון. מדיטציה היא. היא מתחילה בצעד הראשון, שהוא להיות חופשי מכל הפגיעות הפסיכולוגיות שלך, להיות חופשי מכל הפחדים, החרדה והבדידות, הייאוש והצער שצברת. אלו היסודות, זה הצעד הראשון, והצעד הראשון הוא הצעד האחרון. אם אתה עושה את הצעד הראשון הזה, זה נגמר. אבל אנחנו לא מוכנים לעשות את הצעד הראשון הזה מכיוון שאנחנו לא רוצים להיות חופשיים. אנחנו רוצים להיות תלותיים – תלויים בכוח, באנשים אחרים, בסביבה, בחוויה ובידע שלנו. לעולם איננו חופשיים מכל תלות, מכל הפחדים.   [...]   חופש אינו תגובה; חופש אינו בחירה. זו יומרתו של האדם שבגלל שיש לו בחירה הוא חופשי. חופש הוא התבוננות טהורה ללא הכוונה, ללא פחד מענישה וגמול. חופש הוא ללא מניע; חופש אינו מצוי בקץ האבולוציה של האדם אלא בצעד הראשון של קיומו. בהתבוננות האדם מתחיל לגלות את היעדר החופש. חופש נמצא במודעות ללא בחירה לפעילותנו וקיומנו היומיומיים."


[לקריאה נוספת:  לצאת יחדיו לדרך  /  עיקרי הלימוד של קרישנמורטי  /  על האמת של החיים ברגע הזה]


[בנוסף, אפשר לצפות בסרטון וידאו קצר אודות קרישנמורטי (11 דקות, בעברית),

ובסרט וידאו הסוקר את חייו והגותו של קרישנמורטי (32 דקות)]


מדיטציה לא-דואלית היא התבוננות והקשבה ללא בחירה במטרה, ללא דעה קדומה וללא מסקנה, ללא מתכון וללא נוסחה – היא חופש מכל סיפור, רעיון ואמונה, חופש מפחד זמן ומחשבה; היא החופש הראשון והאחרון – היא החופש להיות ערים בגוף-נפש בלב מערכות היחסים, החופש לפגוש גלויות את האתגר של הרגע הזה ולחיות בקשב-לב שלם, ללא הפרדה בין המדיטציה לבין דרך החיים. מדיטציה לא-דואלית היא מרחב הוויה שיש בו מקום לכל הדברים ויש לו עניין בחיים כפי שהם מתגלים – לאו דווקא כפי שאנחנו חושבים ורוצים, כבר מכירים ויודעים – היא צעד אל הלא נודע, בכל רגע מחדש צעד אל הרגע הזה; היא הגישה הקשובה לכל מצב חיים שאנחנו פוגשים, ממש כאן ועכשיו היא מהפך של סדר חדש בחיים.

קרישנמורטי (J. Krishnamurti) הוא אחד מגדולי ההוגים של המאה העשרים. משנתו היא מסע למידה עצמית והזמנה להתעוררות, ועיקרה הוא מדיטציה ללא בחירה, התבוננות ללא מתבונן; זו מדיטציה שאינה שיטה סדורה אלא מהפך בגישה – ללא דרך סלולה אל האמת, כל אדם חופשי לגלות בעצמו את חירותו. קרישנמורטי פרסם עשרות ספרים, פגש אינספור אנשים בעולם כולו, והקים מספר בתי ספר הפועלים בהשראתו.

מאיר זוהר מלמד מדיטציה לא-דואלית כדרך חיים – הוא מלמד את הדרך הבודהיסטית בגישה לא-דואלית, ומדיטציה של קשב גוף-נפש ברגע הזה. מאיר למד וחי בקהילתו של תיק-נהאט-האן (Thich Nhat Hanh), נזיר ומורה זן, והיה נזיר בודהיסט במשך תשע שנים. כמו כן, מאיר לומד רבות לאור הגותו של קרישנמורטי (J. Krishnamurti). מאיר פוגש אנשים בסדנאות ומפגשים קבוצתיים, ומציע ליווי דרך גם ליחידים.