חופן של עלים: לקט מתורתם של הבודהא ותלמידיו


יום אחד הבודהא הלך לתרגל ביער. כשחזר, הוא החזיק בכף-ידו חופן של עלים.

הוא הרים את ידו, הראה את חופן העלים לקהילה ושאל, "נזירים, מה גדול יותר - מספר העלים בכף-ידי, או מספר העלים ביער?"

הנזירים ענו, "מספר העלים ביער".

הבודהא אמר, "אכן כך, הדברים  אותם אני רואה רבים הם מהדברים אותם אני מלמד.

למה? מכיון שאני מלמד רק את אותם הדברים שהם באמת חיוניים ויכולים לסייע בהגשמת הדרך.

אני מסרב לדבר על כל אותם הדברים שאינם עוזרים לממש את הדרך".


חופן של עלים: לקט מתורתם של הבודהה ותלמידיו

תרגום מאנגלית, עיבוד ועריכה: מאיר זוהר | בית קשב הוצאה לאור 2016 | 200 עמודים | 21 ס"מ * 15 ס"מ


חופן של עלים זו מתנה להפצה חופשית –

אפשר לעיין בספר השלם, ואפשר גם להוריד את הספר כקובץ PDF

וכל תרומה בנדיבות-לב תתקבל בברכה ובהכרת תודה

 

~   ~   ~ 

"חופן של עלים" הוא תרגום לעברית של לקט כתבים מהמסורת הבודהיסטית.  זהו לקט מתורתם של הבודהא ותלמידיו, לפי התרגול ואורח החיים בכפר-שזיף (Plum Village), בהדרכתו של תיק נהאט האן (Thich Nhat Hanh). ניתן לקרוא את המקור באנגלית של הכתבים המתורגמים (וכתבים נוספים) כאן.

תיק נהאט האן הוא נזיר בודהיסטי - מורה זן, משורר ופעיל שלום מווייטנאם. הוא לימד ארבע דורות של נזירים ונזירות, בווייטנאם ובמערב, ואלפי תלמידים שאינם נזירים. הוא כתב מעל למאה ספרים, רבים מהם תורגמו לאנגלית ולשפות רבות נוספות. הוא חי בכפר-שזיף שבדרום מערב צרפת, והוא נוסע ומלמד ברחבי העולם את אמנות החיים בתשומת-לב.

החלק הראשון,  "דרך הלב", מתאר את 'אמנות החיים בתשומת-לב', התרגול ואורח החיים בקהילה בודהיסטית מודרנית, תוך שימת דגש על תרגולי תשומת-הלב: כללי התנהגות מוסרית שהם הבסיס לחיים בתשומת-לב, חיים של מעורבות ופתיחות. "דרך הלב" כוללת גם את 'סדר התרגול היומי': קריאת דרשות ומזמורים, וגם תרגולים נוספים: 'אפיים ארצה', וטקסים לקריאת ומסירת תרגולי תשומת-הלב.

החלק השני,  "חכמת הלב", כולל 22 דרשות מהמסורת הבודהיסטית, ביניהן 'הדרשה על האהבה', 'הדרשה על תשומת-לב לנשימה', 'הדרשה על ארבעת הבסיסים של תשומת-הלב', 'הדרשה על ארבע האמיתות הנעלות', 'הדרשה על הבודהיסאטבא של החמלה הגדולה', 'הדרשה על המקום של האושר הנפלא', 'הדרשה על היהלום שחודר מבעד לאשליה', ו- 'הדרשה על לב של הבנה שלמה'. "חכמת הלב" כוללת גם מזמורים וכתבים נוספים מהמסורת הבודהיסטית, וגם כמה מאמרים מאת תיק נהאט האן. בסופו של הלקט מופיע 'מילון שמות ומונחים', המגיש הגדרות והסברים קצרים לשפע המילים והמושגים המצויים בכתבים.


~   ~   ~ 

חופן של עלים: לקט מתורתם של הבודהא ותלמידיו / תרגום מאנגלית, עיבוד ועריכה: מאיר זוהר

Ċ
בית קשב,
28 בספט׳ 2019, 5:27