אודות ליווי רוחני   Spiritual Care 

מקצוע הליווי הרוחני החל להתפתח בארצות הברית בשנות העשרים של המאה העשרים והגיע לישראל בתחילת שנות האלפיים. 

התמודדות עם שינויים ומעברים, עם פרידה ואובדן, עם מחלה כרונית או מחלה מאיימת חיים, עם זקנה וסוף החיים – כל אלו יכולים להחוות כרעידת אדמה שהופכת את חיינו על פיהם ומשנה אותם באופן ניכר. הליווי הרוחני מציע קשר תומך בזמנים כאלו של משבר ומצוקה ובהתמודדות עם אתגרים נוספים שכולנו פוגשים במהלך החיים, ומסייע לאדם להתחבר למשאבי הרוח הנמצאים בקרבו ולגלות משמעות בחייו.

לבו של הליווי הרוחני הוא נוכחות בלב פתוח, קבלה שלמה של האדם במקום בו הוא נמצא והקשבה עמוקה לעולמו הפנימי. בליווי אין ניסיון "לתקן" את האדם ומצבו אלא לאפשר לו להיות מי שהוא ולתת מקום לסבלו ולכאבו, כמו גם לצרכים הרוחניים המתבטאים בחוויה של ערך ומשמעות, תקווה וחופש פנימי. 

המרחב המכיל והתומך של הליווי הרוחני מסייע לאדם לחלוק את מחשבותיו ורגשותיו ולשתף בקשיים, בהתלבטויות, בדאגות ובכאב; וגם בדברים הטובים ובשמחות, במה שמחייה ונותן תקווה. הליווי מעודד התבוננות פנימית ומאפשר לכל אחת ואחד לבטא את דרכם הייחודית, לבחון את התפיסות האישיות ואת כמיהות הלב, ולגעת בשאלות קיומיות שיכולות לעלות בזמנים קשים, כגון: מי אני ומהו מקומי בעולם? איך למצוא משמעות חדשה בחיים? ומה באמת חשוב לי כיום?  

לצד שיחה או נוכחות שקטה הליווי הרוחני מרחיב את הגישה למקורות שנותנים השראה ומעודדים את הרוח, והוא יכול לכלול מדיטציה והרפיה, יצירה, כתיבה, קריאה בטקסטים, עדות לסיפורי חיים, האזנה למוזיקה ושהייה בטבע. דרך אפשרויות אלו האדם יכול להתחבר לעצמו ולמה שמעבר לו, וכך לגלות רגעים של חסד ולחוות אמון, משמעות ותקווה.

הליווי הרוחני הוא מפגש אינטימי-אנושי של לב עם לב, והמסגרת שלו גמישה ומשתנה בהתאם לצורך. הוא יכול לכלול את מעגל התמיכה של בני משפחה וקרובים, ולהתקיים בכל מקום – בבית חולים או בבית אבות, בבית המלוּוה, אצל המלווה הרוחנית, בחלקת טבע או על ספסל בגינה. 

ליווי רוחני בקבוצה 

בנוסף לליווי אישי, הליווי הרוחני יכול להתרחש גם במרחב קבוצתי. לקבוצה יש כוח וערך רב – היא מזמינה לשיח, שיתוף והקשבה; היא מקנה לחברים בה אפשרות לחלוק נושאים משותפים וכך להתחבר לעצמם ולאחרים; היא מעמיקה את המודעות של אדם לעצמו ולסביבתו, ומסייעת לחוות אמון ותחושה של ערך ושייכות. הליווי הרוחני בקבוצה מזמין לפגוש את אתגרי החיים תוך חיבור אל הרוח – למקורות שמחזקים ונותנים השראה וכך מסייעים לראות יופי בחיים, מרחיבים את הלב ומעודדים חיוניות וצמיחה. 


* * * 

לפרטים נוספים ולתיאום מפגש ליווי רוחני, מוזמנים/ות ליצור קשר עם מיכל: 052-3939626

יוֹם חֹפֶשׁ / לאה גולדברג


אֲנִי לוֹקַחַת יוֹם חֹפֶשׁ מִגַעְגוּעַי,

מִגִילִי, מִזְּמַנִי וּמִכֹּל הַסְּפָרִים

שֶׁבִּקְשׁוּ לְלַמְּדֵנִי עוֹלָם בִּלְשׁוֹן קַפְּדָנִים.


וְטוֹב לִי

לַחְשֹׁב וְלִשְׁאֹל וְלֹא לְחַכּוֹת לִתְשׁוּבָה.


מַה שֵׁם הָעֵץ הַזֶה? וְאֵיךְ

מְזַמְּרִים אֶת שְׁתִיקַת הַצִּפּוֹר? וּמֵאַיִן

נָשָׂא הָרוּחַ אֶת הַכּוֹכָב הַזֶה?


וְהַאִם אֲנִי אֲבוּדָה

בֵּין דְּבָרִים יְפֵי קִרְבָה?

אוֹ אוּלַי

הָרָחוֹק בְּיוֹתֵר

מֵשִׁיב נַפְשִׁי אֵלָי?