מדיטציה של תשומת-לב

הוויה קשובה לחיים

מדיטציה של תשומת-לב היא הוויה קשובה בגוף ובנפש, היא התבוננות חוקרת, היא למידה את עצמנו ואת החיים:

יום ועוד יום אנחנו שוכחים את עצמנו, עמוסים וצפופים בטרדות ועיסוקים; אנחנו סובלים והולכים לאיבוד בסערות החיים, ומתקשים להיות באמת נוכחים עם מי שלצדנו ועם מה שאנחנו עושים. מדיטציה של תשומת-לב מהווה הזדמנות לפסק זמן והתבוננות חדשה, ומאפשרת מרחב להעלות את השאלות המהותיות של החיים: מה באמת חשוב? מה אנחנו באמת רוצים? מהו מקור הסבל שאנחנו חווים? האם יש בנו אהבה והכרת תודה – האם אנחנו ערים ליופי האנשים, הפרחים, השמים והציפורים, המצויים סביבנו באותה עת וביחד עם הסערות שאנחנו חווים?

מדיטציה של תשומת-לב היא מפגש עמוק עם החיים כפי שהם, כאן ועכשיו, בתוכנו ומסביבנו; היא מרחב המאפשר לכל אשר קיים – להיות. המדיטציה מקבלת ומכילה את כל מה שהווה ברגע הזה ללא ניסיון לשנות או לעצב את הדברים על-פי רעיון מסוים, ואין בה צורך להשיג ולהגיע למקום אחר מהמקום הנוכחי. היא עוזרת לפגוש ולהכיל גם סערות ומצבים קשים, ומאפשרת מרחב נשימה והוויה שקטה עם אי-השקט שאנחנו חווים – היא הוויה מיודדת עם כל הדברים.

מדיטציה של תשומת-לב היא הוויה קשובה המחברת אותנו עם החיים בגוף ובנפש: הנשימה, תנוחת הגוף, התחושות השונות והמגע עם העולם דרך החושים; המחשבות שמופיעות וחולפות בנו – דימויים, רעיונות, זיכרונות, רגשות; העבר שמהדהד בתוכנו, ההזדהות עם מי שפעם היינו; והיכולת להיות חדשים, להיות שונים מהאופן בו אנחנו מכירים את עצמנו. במדיטציה אנחנו ערים לנוכחות הגוף – ערים לגוף וערים בַּגוף בהתנסות ישירה, באופן חי וממשי; וערים גם לסיפורי הנפש, ערים לקול הפנימי המדובב את חיינו – מתייג ומפרש, מעריך ומבקר, מעדיף ומתנגד – מבלי להיות לכודים בו. הנוכחות והמודעות בגוף ובנפש מסייעות לפעול בהתאם למציאות מבלי ללכת לאיבוד בסיפורים; כך אנחנו פועלים באופן שתואם לממשות – תואם לחיים כפי שהם באמת מתרחשים.

במדיטציה של תשומת-לב אין הפרדה בין המדיטציה לבין החיים – בכל מקום וזמן ניתן לחוש את מגע האדמה תחת רגלינו, ניתן להיות ערים לנשימה הפועמת בנו ובחיים סביבנו. המדיטציה יכולה להיות מרחב של זמן ומקום שאנחנו מפנים לישיבה שקטה, נמנעים מעשייה ודיבור; היא יכולה להתבטא בחקירה פעילה ובהוויה יצירתית; והיא יכולה להתבטא גם בכל עשייה יומיומית – בנהיגה ובהליכה בחוץ, באכילה ובשטיפת הכלים – להיות קשובים בפשטות בגוף ובנפש, ערים לחיים שאנחנו פוגשים מבחוץ ומבפנים.

מדיטציה של תשומת-לב היא הוויה ערה לכל המתרחש בתוכנו ומסביבנו ברגע הנוכחי, במקום ובמצב בהם אנחנו נמצאים. היא הוויה קשובה לחיים כפי שהם – היא מאפשרת להיות מי שאנחנו כפי שאנחנו, היא נוכחות מודעת ופתוחה לעצמנו ולאחרים. מדיטציה היא מרחב המאפשר לחיות חיים מלאים – לחיות באופן מלא בגופנו ובנפשנו, ולפגוש בלב פתוח את מי שחיים לצדנו; להיות ערים לעולם – לפגוש את שפע החיים, המראות והצבעים, הקולות והצלילים שמסביבנו; ולגלות בנו אפשרות להיות בשלום יחד עם הקשיים, אפשרות של שמחת-לב וקבלה שלמה של החיים.

[לקובץ PDF של הטקסט אודות מדיטציה של תשומת-לב: לקריאה / להורדה ]


~~~

פשוט להיות

פשוט לנשום.


התנוחה של הגוף – כך או אחרת

התחושה – נעימה או כואבת.

הגוף במגע עם אדמה ואוויר

אוזניים שומעות קולות וצלילים

עיניים רואות צורות וצבעים

בחושים נוספים – ריחות, טעמים;

ומחשבות,

מילים מדוברות בתוכנו,

מופיעות וחולפות.


כך, איך שאנחנו

פשוט להיות.

[מיכל ארבל / מתוך "בנשימה אני בבית"]