חופן של עלים

לקט מתורתם של הבודהה ותלמידיו

תרגום מאנגלית, עיבוד ועריכה: מאיר זוהרבית קשב הוצאה לאור 2016 | 200 עמודים | 21 ס"מ * 15 ס"מ

מתנה להפצה חופשית -- לקובץ PDF של "חופן של עלים": לקריאה / להורדה

באפשרותך לתמוך ולתרום: נתינה בנדיבות-לב Dana תתקבל בברכה ובהכרת תודה


[השימוש ב"חופן של עלים", בחלקו או בשלמותו, בכל דרך שהיא, יתקבל בברכה, כל עוד: (1) השימוש נעשה ללא שינויים, ותוך ציון המקור; (2) השימוש נעשה שלא למטרות רווח, ברוח של נדיבות ורוחב-לב.]

~ ~ ~

"חופן של עלים" הוא תרגום לעברית של לקט כתבים מהמסורת הבודהיסטית. זהו לקט מתורתם של הבודהה ותלמידיו, לפי התרגול ואורח החיים בכפר-שזיף (Plum Village), בהדרכתו של תיק-נהאט-האן (Thich Nhat Hanh).


[למקור באנגלית של הכתבים המתורגמים, וכתבים נוספים: Chanting From The Heart]

החלק הראשון של הספר, "דרך הלב", מתאר את 'אמנות החיים בתשומת-לב', התרגול ואורח החיים בקהילה בודהיסטית מודרנית, תוך שימת דגש על תרגולי תשומת-הלב: כללי התנהגות מוסרית שהם הבסיס לחיים בתשומת-לב, חיים של מעורבות ופתיחות. "דרך הלב" כוללת גם את 'סדר התרגול היומי': קריאת דרשות ומזמורים, וגם תרגולים נוספים: 'אפיים ארצה', וטקסים לקריאת ומסירת תרגולי תשומת-הלב.

החלק השני של הספר, "חכמת הלב", כולל 22 דרשות מהמסורת הבודהיסטית, בהן 'הדרשה על האהבה', 'הדרשה על תשומת-לב לנשימה', 'הדרשה על ארבעת הבסיסים של תשומת-הלב', 'הדרשה על ארבע האמיתות הנעלות', 'הדרשה על הבודהיסאטווה של החמלה הגדולה', 'הדרשה על המקום של האושר הנפלא', 'הדרשה על היהלום שחודר מבעד לאשליה', ו- 'הדרשה על לב של הבנה שלמה'. "חכמת הלב" כוללת גם מזמורים וכתבים נוספים מהמסורת הבודהיסטית, וגם כמה מאמרים מאת תיק-נהאט-האן. בסופו של הלקט מופיע 'מילון שמות ומונחים', המגיש הגדרות והסברים קצרים לשפע המילים והמושגים המצויים בכתבים.

~ ~ ~

יום אחד הבודהה הלך לתרגל ביער. כשחזר, הוא החזיק בכף-ידו חופן של עלים.

הוא הרים את ידו, הראה את חופן העלים לקהילה ושאל, "נזירים, מה גדול יותר – מספר העלים בכף-ידי, או מספר העלים ביער?"

הנזירים ענו, "מספר העלים ביער".

הבודהה אמר, "אכן כך, הדברים אותם אני רואה רבים הם מהדברים אותם אני מלמד.

למה? מכיון שאני מלמד רק את אותם הדברים שהם באמת חיוניים ויכולים לסייע בהגשמת הדרך.

אני מסרב לדבר על כל אותם הדברים שאינם עוזרים לממש את הדרך".

~ ~ ~

תיק-נהאט-האן הוא נזיר בודהיסט – מורה זן, משורר ופעיל שלום מווייטנאם. הוא לימד ארבעה דורות של נזירים ונזירות, בווייטנאם ובמערב, ואלפי תלמידים שאינם נזירים. הוא כתב מעל למאה ספרים, רבים מהם תורגמו לאנגלית ולשפות רבות נוספות. הוא חי בכפר-שזיף שבדרום מערב צרפת, והוא נוסע ומלמד ברחבי העולם את אמנות החיים בתשומת-לב.

~ ~ ~

המתרגם, מאיר זוהר, היה נזיר בודהיסט תשע שנים. הוא למד וחי בקהילתו של תיק-נהאט-האן (Thich Nhat Hanh), נזיר ומורה זן מווייטנאם, וכיום הוא פוגש אנשים בסדנאות ומפגשים קבוצתיים ומציע גם ליווי דרך אישי.